Tadeusz Słobodzianek “MERLIN -inna historia “
„Merlin – inna historia” został uznany przez krytyków za jeden z najwybitniejszych spektakli wystawianych w ostatnich latach w Teatrze Narodowym w Warszawie. Przedstawienie przez niemal pięć lat było grane przy kompletach publiczności. W styczniu 2010 „Merlina” wznawia Laboratorium Dramatu, a do obsady dołączają m.in: Janusz R. Nowicki, Agnieszka Warchulska, Michał Żurawski i Leszek Lichota. To kolejny, po „Malambo”, spektakl duetu Słobodzianek – Spišak na scenie przy Olesińskiej 21.
Merlin, syn Szatana oddany w służbę Bogu, postanawia stworzyć w Brytanii królestwo doskonałe. Władcą zostaje Artur i powołuje Zakon Okrągłego Stołu – na znak równości wszystkich rycerzy, którzy przy nim zasiądą. Warunkiem powstania królestwa idealnego jest jednak znalezienie relikwii świętego Graala. Siedmiu rycerzy wyrusza w świat, pokonuje bestie, uwalnia „panny nagie i bezbronne” . Świętego Graala nie znajduje nikt. Wracają do zamku Camelot – każdy zarażony innym grzechem głównym – i kierują kopie przeciw sobie. Brytania spływa krwią. Kto winien jest klęski Okrągłego Stołu?
„Merlin – inna historia” Tadeusza Słobodzianka jest przypowieścią o zdradzonym przymierzu i upadku wiary w powszechną szczęśliwość. Pośrednio, można w spektaklu zobaczyć polską historię końca dwudziestego wieku: entuzjazm 1989 roku, brutalną wojnę na górze i zawiedzione nadzieje. Ale nie tylko, bo planów interpretacyjnych jest w sztuce znacznie więcej. Pomimo współistnienia różnych poziomów znaczeniowych, „Merlin” jest spektaklem dla wszystkich – dla erudytów i dla odbiorców spragnionych wyłącznie ciekawego widowiska.
Spektakl Spišaka nie próbuje olśniewać widzów gigantycznymi instalacjami i nie posiłkuje się projekcjami wideo. Światy stwarzają tu aktorzy, odwołując się do wyobraźni i inteligencji publiczności, jak w teatrze jarmarcznym, czy kuglarskich sztuczkach komedii dell’arte. „Naprawdę słychać rżenie nieistniejących koni, nieistniejące miecze naprawdę przebijają ciało, nieistniejące kopie idą w prawdziwe drzazgi, a na stół leje się prawdziwa, choć nieistniejąca krew”– pisał o spektaklu Roman Pawłowski.
Reżyseria : Ondrej Spišák
Obsada:
Merlin – Janusz R. Nowicki / Jarosław Gajewski
Viviana – Anna Gajewska
Ginewra – Agnieszka Warchulska / Kinga Ilgner / Anna Griszkówna
Artur – Leszek Lichota
Gowen – Mariusz Drężek / Mirosław Zbrojewicz / Maciej Kozłowski
Keu – Robert Majewski / Arkadiusz Janiczek
Percewal – Damian Łukawski
Mordret – Marcin Sztabiński / Marcin Przybylski
Klaudas – Michał Maliszewski / Paweł Tołwiński
Lancelot – Michał Żurawski / Oskar Hamerski
24,26 wrzesnia, godz.19:00
teatr Laboratorium Dramatu
ul. Olesinska 21, Warszawa-Mokotow
663 741 903
[email protected]
labodram.pl
Reklama: Battek I. Gabinet stomatologiczny – stomatolog Wrocław
Tagi: mokotow